2015-06-23
WIANKI 2015

Sobotnia (tj. 20.06.2015r.) impreza pt. Wianki 2015, która odbyła się w ostatni weekend, wpisała się już na stałe w nieszawski kalendzarz imprez kulturalno-rozrywkowych. Zabawa była inspirowana słowiańską tradycją uroczystego świętowania Nocy Świętojańskiej.

Sama nazwa Wianki wywodzi się ze zwyczaju puszczania wianków na wodę przez młode niewiasty, które plotły wianki z kwiatów i magicznych ziół, wpinały w nie płonące łuczywo i w zbiorowej ceremonii ze śpiewem i tańcem powierzały wianki falom rzek i strumieni. Trochę poniżej czekali już chłopcy, którzy próbowali wyłapywać wianki. Każdy, któremu się to udało, wracał do świętującej gromady, by zidentyfikować właścicielkę wyłowionej zdobyczy. W czasie tej magicznej nocy rozpalano ogniska, w których palono zioła co miało zapewnić zdrowie i urodzaj, zaś skakanie przez ogniska i tańce wokół nich miały oczyszczać, chronić przed złymi mocami i chorobą Ważnym elementem podczas świętowania nocy świętojańskiej było poszukiwanie kwiatu paproci, który zapewniał znalazcy bogactwo, siłę i mądrość.

Przygotowany wspólnie przez Urząd Miasta Nieszawa, oraz miejscową Parafię, program Wianków 2015 był bardzo ciekawy i zróżnicowany.

Zabawę krótkimi słowami wstępu rozpoczęły Panie Ewelina Lewandowska i Dorota Iwińska. Następnie przekazały głos Panu Przemysławowi Jankowskiemu - Burmistrzowi Miasta Nieszawa, który oficjalnie otworzył imprezę.                                           

Pierwszym punktem wieczoru na przystani promowej był konkurs dla dzieci pt. Quiz o Wiśle. Pytania konkursowe przygotowane zostały przez: Proboszcza Parafii Rzymsko-Katolickiej pw. Św. Jadwigi - ks. Grzegorza Molewskiego, oraz Pan Macieja Marjańskiego - nauczyciela przyrody miejscowego Zespołu Szkół, który był jednocześnie prowadzącym w/w quiz. W zmaganiach pierwsze miejsce zajęła Nikola Junatowska. Fundatorem nagród w konkursie była miejscowa Parafia Rzymsko-Katolicka pw. Św. Jadwigi.

Kolejnym punktem imprezy był występ Zespołu "MIMOZA" z Wagańca. Publiczność miała możliwość wysłuchania skocznych przyśpiewek i pieśni zaprezentowanych przez uzdolnionych sąsiadów.                                                                                                                                                                  

Po brawach, które nagrodziły występ MIMOZY, na scenie pojawił się duet wykonawczyń w składzie: Zuzanna Lewandowska i Marcelina Szymczak. Gimnazjalistki z nieszawskiego Zespołu Szkół zaprezentowały skecz pt. Rozmowa kwalifikacyjna dzięki, któremu zdobyły II miejsce w szkolnych Potyczkach Gimnazjalnych.

Kolejnym punktem programu był konkurs taneczny. Prowadząca zaprosiła widzów do wzięcia udziału w zabawie. Do rywalizacji stanęło pięć par, które pokazały swoje umiejętności, tańcząc w rytm czterech utworów muzycznych. Zwycięsko ze współzawodnictwa wyszła Pani Dorota Iwińska ze swoim Partnerem. Jury w składzie ks. Grzegorz Molewski, Pan Maciej Marjański, Pan Mariusz Lipigórski - Radny Rady Miejskiej Nieszawa zadecydowało, że voucher w wysokości 100 zł na romantyczną kolację otrzyma właśnie Pani Dorota wraz z osobą towarzyszącą.

Po zmaganiach tanecznych nastąpił kulminacyjny punkt wieczoru, czyli rozstrzygnięcie konkursu na najładniejszy wianek świętojański. Komisja konkursowa tj. Pan Dariusz Wochna Starosta aleksandrowski, Pan Paweł Zaręba -Wiceprzewodniczący Rady Miejskiej Nieszawa, oraz Pan Ryszard Lewandowski - Kierownik Muzeum Stanisława Noakowskiego w Nieszawie po burzliwych obradach, wyłoniła szczęsliwych zwycięzców spośród wszystkich uczestników, którzy zgłosili swoje wianki do konkursu. Pierwsze miejsce zajął wianek przygotowany przez członków koła Ligi Morskiej i Rzecznej Z.SZ. Nieszawa, za który to dzieci otrzymały w nagrodę tablet, drugie miejsce zdobyła Oliwia Komorowska z klasy Ia Szkoły Podstawowej w Nieszawie. Za swój wianek Oliwia otrzymała od organizatorów konkursu telefon komórkowy. Trzecie miejsce otrzymał wianek autorstwa Pani Alicji Koźmińskiej, który został nagrodzony zestawem do gry w badmintona. 

Przedostatnim punktem imprezy był konkurs na Miss Wisły. Zgromadzona nad Wisłą publiczność jednogłośnie, wyrażając swoje preferencje brawami, zdecydowała, że koronę ze świeżych kwiatów i tytuł Miss Wisły 2015 otrzymała Pani Marta Tarka, która w nagrodę otrzymała voucher w wysokości 100 zł do wykorzystania w salonie fryzjerskim/solarium "Kinga" mieszczącym się w Nieszawie, przy ul. 3-go Maja.

Część artystyczną Wianków Anno Domini 2015 zakończyło przejście wszystkich uczestników zabawy w okolice przystani promowej, aby tam zgodnie z nieszawską tradycyją puścić na wiślane wody wianki. Dodatkową atrakcją wieczoru, było ognisko rozpalone przez nieszawską OSP, które dodawało uroku tej przepieknej scenerii.

Po oficjalnej części imprezy, tak jak przystało podczas nocy świętojańskiej, organizatorzy zadbali o oprawę muzyczną dalszej części wieczoru. Muzykę do tańca zapewniał zespół AMIGOS, czyli Pan Marcin Andrzejewski.

Organizatorem imprezy, połączonej z puszczaniem wianków był: Urząd Miasta Nieszawa, oraz Parafia Rzymsko-Katolicka pw. Św. Jadwigi w Nieszawie. Honorowy Patronat nad tą wyjątkową imrezą, objął Pan Dariusz Wochna - Starosta aleksandrowski.